Kominek – sprawdzone rozwiązanie na ciężkie czasy
dodano:

Ostatnie tygodnie wystawiają wielu z nas na ciężką próbę. Wykonywanie codziennych czynności zmieniło się o 180 stopni. Pandemia niesie za sobą wiele konsekwencji, nie tylko dotyczących zdrowia i życia człowieka. W czasach niepewności warto być przygotowanym na różne scenariusze. Posiadanie niezależnego źródła ciepła w domu jest z pewnością jednym z koniecznych zabezpieczeń. Takim rozwiązaniem jest kominek.
Obecnie priorytetowym zadaniem takich urządzeń nie jest wzbogacanie walorów estetycznych pomieszczeń (np. kominki narożne lub wolnostojące), lecz stanowienie systemu grzewczego, który może pracować w niesprzyjających warunkach. Nowoczesne źródła ciepła są niezwykle wydajne, jednak w 100% są oparte na energii elektrycznej w mniejszym lub większym stopniu. Kominek jest doskonałą alternatywą, która daje poczucie bezpieczeństwa.
Kominek, jako źródło ciepła
Ogrzewanie domu kominkiem może być realizowane na dwa główne sposoby: za pomocą kominka z płaszczem wodnym oraz poprzez system dystrybucji gorącego powietrza. Pierwszy z nich jest zintegrowany z instalacją centralnego ogrzewania budynku. Ciecz robocza, ogrzewana w płaszczu wodnym jest transportowana do grzejników lub ogrzewania podłogowego. Takie rozwiązanie może również uczestniczyć w przygotowaniu ciepłej wody użytkowej. Drugi sposób działa za pomocą kanałów izolowanych rozprowadzonych po budynku. Polega na na dmuchiwaniu powietrza ogrzanego przez kominek. Rozróżnia się dwa warianty systemu DGP: grawitacyjny i wspomagany. Różnią się tym, że w drugiej opcji konieczne jest zastosowanie wentylatorów. Wkład kominkowy z systemem dystrybucji gorącego powietrza nie może uczestniczyć w przygotowaniu ciepłej wody użytkowej. Nie można również zapomnieć, że kominek oddaje ciepło bezpośrednio do pomieszczenia, w którym się znajduje.
Przerwy w dostawie prądu
Mogłoby się wydawać, że w 2020 roku takie zjawisko jak przerwy w dostawie prądu nie występuje. Nic bardziej mylnego. Od początku roku wystąpiło już kilkaset takich awarii, pozostawiając bez prądu nawet tysiące gospodarstw domowych. Aby lepiej to zobrazować, warto przytoczyć przykłady:
- 29.01 – w województwie pomorskim opady śniegu spowodowały zerwanie linii energetycznych. Bez prądu pozostało około 18,4 tys. odbiorców.
- 10.02 - w Wielkopolsce prądu nie miało 3,8 tys. gospodarstw.
- 12.02 - bez energii elektrycznej było nawet 16 tysięcy osób.
Właśnie w takich sytuacjach ratunkiem jest kominek, który w ciągu paru chwil jest w stanie podtrzymać komfort cieplny domowników. Niestety, nawet tak nowoczesne źródła ciepła jak pompy ciepła czy też kotły piątej klasy, nie są w stanie pracować bez energii elektrycznej, przez co budynek się wychładza.
Kominek, jako wspomagające źródło ciepła
Kominek bardzo dobrze sprawdza się także jako dodatkowe źródło ciepła. W okresach przejściowych (wiosna/jesień) daje wystarczająco dużo ciepła, aby utrzymać odpowiednią temperaturę w domu. Przez to nie ma konieczności uruchamiania głównego źródła ciepła. Jako że kominek jest urządzeniem bardziej ekonomicznym niż kotły, może generować spore oszczędności. Kiedy temperatury na zewnątrz nie spadają poniżej zera, ogrzewanie domu kominkiem jest najoszczędniejszym rozwiązaniem. W czasach pandemii musimy liczyć się z wieloma konsekwencjami wprowadzanych ograniczeń. Przestój gospodarki może doprowadzić do niekorzystnych zmian na rynku paliw. Najbardziej pesymistyczne scenariusze nie wykluczają przerw w dostawach prądu. W takich sytuacjach kominki pod różną postacią (wkłady kominkowe, piec koza, kominki na pellet mogą okazać się ratunkiem dla wielu domostw.