BLOG

Rekuperacja i Kominek

dodano:

Rekuperacja i Kominek

Jedno z najczęstszych pytań inwestorów to: „czy mogę zastosować rekuperację i kominek równocześnie w swoim domu” ? Tu pojawia się wiele mitów i faktów…

 

 

 

 

 

Mity:

Są pomysły bardzo kreatywne, acz niebezpieczne, aby ciepłym powietrzem z kominka dogrzewać powietrze z rekuperacji lub wprost wprowadzić rury nawiewu do pomieszczeń mieszkalnych. Tego nie robimy i to z kilku powodów – to nie przyniesie nam żadnej korzyści, to może uszkodzić instalację, a co najważniejsze to może być niebezpieczne.

Fakty:

Nie ma żadnych przeciwskazań do zastosowania obu układów w domu. Kominek i rekuperacja mogą funkcjonować razem. Mówi o tym wprost norma:  PN-83/B-03430/Az3:2000. W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione. Przepisu nie stosuje się do pomieszczeń, w których zastosowano wentylację nawiewno - wywiewną zrównoważoną lub nadciśnieniową. Dla dobrego zrozumienia tego zapisu wystarczy wiedzieć, że każde urządzenie z paleniskiem wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych gdzie funkcjonuje rekuperacja może być stosowane. Dlatego warto korzystać z obu korzyści – atmosfery kominka i klimatu rekuperacji.

 

Jest nastrojowo, jest pięknie, jest atmosfera, a o klimat zadba niezawodna rekuperacja Defro Air

Licznik odwiedzin: 3386489 , dzisiaj: 91 , wczoraj: 984 , online: 4