Kominki, w których będzie można palić po 2022 roku
dodano:
Problem zanieczyszczenia powietrza sprawił, że Unia Europejska podjęła radykalne kroki, uchwalając dyrektywę Ekoprojekt. Zarządzenie to porusza wiele zagadnień związanych z emisyjnością i sprawnością urządzeń grzewczych. Od 2022 roku, w eksploatacji będą mogły być jedynie produkty posiadające właśnie certyfikat Ecodesign. Dotyczy to również kominków. W wielu przypadkach, kominek jest stosowany, jako źródło ciepła, które samodzielnie ogrzewa dom w okresach przejściowych.
Dlatego też, ważne jest, aby przy zakupie kominka zwracać uwagę wyżej wymieniony certyfikat. W dyrektywie, zostały wyodrębnione przepisy dla urządzeń kominkowych, czyli opalanych innym paliwem niż pellet z drewna prasowanego. Jakie kominki będą dopuszczone do eksploatacji po 2022 roku? Przedstawiamy podstawowe parametry i charakterystykę takich urządzeń.
Sezonowa sprawność kominka
Ekoprojekt wprowadził nowe pojęcie do branży grzewczej – sezonową efektywność energetyczną. Jest to pojęcie określające sprawność urządzenia, jako uśrednioną wartość między mocą nominalną a obniżoną. Urzetelnia to ocenę efektywności energetycznej kominka. Jest to niezwykle ważne, ponieważ w swoim założeniu, urządzenia z certyfikatem ecodesign muszą spełniać wymagane normy podczas pracy z nominalną jak i z obniżoną mocą.
Sezonowa efektywność energetyczna ogrzewania pomieszczeń poprzez kominki z zamkniętą komorą spalania (wkłady kominkowe, kominki wolnostojące) wykorzystujące paliwo stałe inne niż drewno prasowane w formie pelletów powinna być równa lub wyższa niż 65 %. Należy zwracać uwagę na różnicę między ogólną a sezonową sprawnością. Różnica między nimi może wynosić nawet kilkanaście procent.
Emisyjność
Ekoprojekt zawiera także normy dotyczące emisji szkodliwych substancji. Prezentują się one następująco:
- Emisja PM z kominków posiadających zamkniętą komorę spalania oraz wykorzystujących paliwo stałe inne niż pellet nie mogą przekraczać 40 mg/m3 przy 13 % O2.
- Emisja OGC z kominków na paliwo stałe z otwartą komorą lub zamkniętą komorą spalania wykorzystujących paliwo stałe inne niż pellet nie może przekraczać 120 mgC/m3 przy 13 % O2.
- Emisja CO z kominków na paliwo stałe z zamkniętą komorą spalania wykorzystujących paliwo stałe inne niż pellet nie może przekraczać 1 500 mg/m3 przy 13 % O2.
- Emisja NOx z kominków na paliwo stałe z otwartą komorą lub zamkniętą komorą spalania wykorzystujących paliwo stałe inne niż pellet nie może przekraczać 200 mg/m3 wyrażanych, jako NO2 przy 13 % O2.
Producenci kominków a Ekoprojekt
W Ekoprojekcie zawarte są także zasady, które wymagają dodatkowych działań od producentów nowoczesnych kominków. Jest to między innymi zamieszczenie stosownych informacji w instrukcjach obsługi urządzenia i dokumentacji technicznej urządzenia. Rolą klienta jest dokładne sprawdzenie przed zakupem, czy w charakterystyce urządzenia są zawarte informacje dotyczące certyfikatu Ecodesign.
Stosowanie kominków z płaszczem wodnym lub systemem dystrybucji gorącego powietrza, jako systemów grzewczych staje się coraz bardziej popularne. Inicjatywy takie jak Ekoprojekt to krok w kierunku jeszcze większej popularyzacji takich rozwiązań. Szukając wariantów ogrzewania budynku, coraz częściej zwracamy uwagę nie tylko na oszczędność finansową, ale również ekologiczność produktu. Dzięki Ekoprojektowi, możemy mieć pewność, że dane urządzenie jest przyjazne środowisku i przede wszystkim wydajne.