BLOG

Na jakim etapie budowy domu najlepiej zdecydować się na kominek?

dodano:

Na jakim etapie budowy domu najlepiej zdecydować się na kominek?

Budowa domu to żmudny i złożony proces. Wymaga wiele poświęcenia, dużych nakładów finansowych i podejmowania kluczowych decyzji. Dzisiejsze budynki muszą by funkcjonalne, ergonomiczne oraz oszczędne. Technologia budowlana dostępna na rynku daje możliwość połączenia tych trzech aspektów. Postęp w tej dziedzinie nie dotyczy tylko materiałów budowlanych, ale również instalacji pomocniczych, takich jak systemy grzewcze. Dlatego też, coraz większa liczba inwestorów decyduje się na montaż kominka w nowo powstałych budynkach. Jest to doskonałe wsparcie dla głównego źródła ciepła, które generuje oszczędności.

Kominek z płaszczem wodnym  lub systemem dystrybucji gorącego powietrza może być wykorzystywany przez cały sezon. Największe oszczędności przynosi jednak w okresach przejściowych (wiosna, jesień), zastępując tradycyjny kocioł. Palenie w kominku jest wydajne i oszczędne. Nowoczesne kominki  są także ekologiczne. Urządzenia dostępne na rynku posiadają certyfikat Ecodesign, dzięki czemu mają wysoką sprawność i charakteryzują się niską emisyjnością. Nie można zapominać o jednej z największych zalet kominków. Potrafią one stworzyć niepowtarzalny klimat w zimny jesienny wieczór.

Kiedy jest odpowiedni moment na zaplanowanie kominka w powstającym domu? Składa się na to kilka czynników, które prezentujemy poniżej.

 

 

 

Niezbędna infrastruktura - komin

Do wydajnego i bezpiecznego funkcjonowania kominka niezbędny jest komin. Dlatego też, zaleca się, aby taka inwestycja była zaplanowana już na etapie projektowania domu. Warto dodać, że wkład kominkowy wymaga indywidualnego szybu kominowego o ciągu 10±2 Pa. Dobudowywanie komina w czasie, gdy dom jest już wykończony, generuje duże koszty i prace charakteryzujące się dużą inwazyjnością w budynek. Co Ważne jest, że podczas projektowania domu, mamy możliwość praktycznie dowolnego ulokowania kominka. Kiedy dom jest wykończony, jest to bardzo utrudnione. Jeśli planujemy zamontować kominek z systemem dystrybucji gorącego powietrza, dobrym rozwiązaniem będzie budowa komina w

centralnym miejscu budynku. Umożliwi to efektywniejsze rozmieszczenie kanałów dostarczających ciepło do pomieszczeń.Jak zaplanować bezpieczny kominek?


Wczesne zaplanowanie montażu kominka, pozawala na dokładne przeanalizowanie możliwości infrastrukturalnych. Proces montażu kominka oraz jego zaplanowanie wymaga zwrócenia uwagi na kilka aspektów. Przede wszystkim, spaliny muszą być odprowadzane za pomocą odpowiedniego kanału dymowego w kominie. Wg przepisów budowlanych, nominalna średnica okrągłego przewodu dymowego musi wynosić 200 mm (kwadratowy powinien mieć bok o długości 200 mm). Wlot do komina musi znajdować się na wysokości ok. 1,5 m nad podłogą. Gwarancją wydajnej pracy kominka jest odpowiednia ilość powietrza doprowadzonego z zewnątrz. Średnica przewodów wynosi zazwyczaj od 100 do 150 mm (w zależności od rodzaju wkładu kominkowego). Przewody powinny być prowadzone w linii prostej a wylot powietrza powinien znajdować się osi kominka. System doprowadzania powietrza powinien posiadać przepustnicę oraz system regulacji przepływu. Kominek w nowym budynku powinien być zaplanowany już na etapie projektowania domu. Optymalizuje to koszty przedsięwzięcia. Ponadto, dzięki temu można uniknąć wprowadzania zmian w projekcie, co często bywa utrudnieniem. Sprzyja to także dokładniejszemu zaplanowaniu prac i lokalizacji urządzenia. 

Licznik odwiedzin: 3386478 , dzisiaj: 80 , wczoraj: 984 , online: 4