BLOG

Okres letni to idealny moment by zadbać o kominek

dodano:

Okres letni to idealny moment by zadbać o kominek

Eksploatacja nowoczesnego kominka (link do www.defrohome.pl) niesie ze sobą bardzo dużo korzyści. Niestety, jak każde urządzenie grzewcze, regularnie użytkowany kominek wymaga zadbania o jego stan techniczny. To, w jakim stanie będzie kominek po sezonie grzewczym, w dużej mierze zależy od tego, w jaki sposób eksploatowaliśmy urządzenie. Kluczową rolę w tym aspekcie gra, jakość paliwa. Drewno kominkowe powinno być suche, sezonowane i pochodzić z drzew o dużej twardości. Takie paliwo wywiera mniejszy wpływ na kominek niż np. liściaste drzewa pełne żywicy.

Oczywiście ma to również znaczenie w kontekście wydajności spalania. Ponadto, ważne jest bieżące dbanie o kominek. Chodzi głównie o jego czystość po zakończeniu użytkowania. Po wygaszeniu płomienia i ostudzeniu kominka, warto sprawdzić i zadbać o czystość szyby oraz samego paleniska. Do czyszczenia elementów żeliwnych najlepiej stosować pogrzebacz, zgarniaczkę i szczotkę. Wpływa to nie tylko na długofalowe użytkowanie kominka, ale również na jego codzienne walory estetyczne. Regularne dbanie o kominek to jedno. Drugą kwestią pozostaje przygotowanie urządzenia do okresu grzewczego. Takie rozwiązania jak kominek z płaszczem wodnym bądź systemem dystrybucji gorącego powietrza, sprawiają, że intensywność eksploatacji kominka w sezonie grzewczym jest na bardzo wysokim poziomie. Dlatego też, jego stan techniczny powinien być nienaganny. Najlepszym okresem na przygotowanie kominka do wytężonej pracy jest lato. Wysokie temperatury zewnętrzne ograniczają do minimum używanie kominka w okresie letnim. Dlatego też mamy sporo czasu, aby zadbać o urządzenie, które w okresie jesienno-zimowym troszczy się o nasz komfort cieplny.

 

Czyszczenie przewodów kominowych

Kluczowa dla bezpieczeństwa podczas użytkowania kominka jest drożność przewodu kominowego. Przegląd komina to podstawowa czynność, którą zaleca się wykonywać przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Przegląd komina powinno się przeprowadzać przynajmniej raz w roku. Wykonać go może tylko kominiarz z uprawnieniami mistrza kominiarskiego. Po przeprowadzeniu przeglądu powinien on sporządzić odpowiedni protokół pokontrolny i wystawić opinię kominiarską, czyli potwierdzenie wykonania nakazanych przez prawo czynności.

Ważne jest także samo czyszczenie przewodów kominowych. Ten proces przeprowadzić może czeladnik kominiarski. W zależności od rodzaju przewodu, konieczne jest regularne czyszczenie. Przewody odprowadzające dym z kominków i pieców węglowych muszą być poddane czyszczeniu cztery razy do roku, spalinowe (odprowadzających spaliny z kotłów i ogrzewaczy gazowych) – dwa razy do roku, natomiast wentylacyjne, raz na rok. Sam proces czyszczenia opiera się na wybieraniu sadzy i udrażnianiu przewodów za pomocą szczotki kominiarskiej.

Odpowiedni stan techniczny komina to podstawa do bezpiecznej eksploatacji kominka. Brak ważnej opinii kominiarskiej może być również podstawą do niewypłacenia odszkodowania w przypadku pożaru.

Przegląd kominka

Sam przegląd kominka można przeprowadzić na własną rękę. Podczas takiego przeglądu warto zwrócić uwagę na stan wykładki elementów ceramicznych, wmontowanych w palenisko. Uszkodzone elementy należy wymienić. Ponadto, skontrolujmy stan techniczny uszczelek. W tym przypadku, również zalecana jest wymiana zużytych elementów.

W zależności od tego czy korzystamy z kominka wolnostojącego czy z wkładu kominkowego, proces przeglądu urządzenia może się nieznacznie różnić. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku kominka z płaszczem wodnym  oraz systemem dystrybucji gorącego powietrza.

Licznik odwiedzin: 3544983 , dzisiaj: 137 , wczoraj: 1384 , online: 5