Mroźna zima? Z kominkiem jesteś bezpieczny!
dodano:
Warunki atmosferyczne panujące obecnie w naszym kraju to prawdziwe wyzwanie nie tylko dla nas ale również dla tak newralgicznych sektorów jak energetyka. Po wielu lekkich zimach, aura pogodowa na początku 2021 roku zaskoczyła chyba wszystkich. Obfite opady śniegu i bardzo niskie temperatury przysporzyły wielu kłopotów. Niestety, nie obyło się też bez ekstremalnych sytuacji. Na własnej skórze odczuli to mieszkańcy Warszawy. W wyniku ataku zimy w stolicy, awarii uległa sieć ciepłownicza, odcinając dostęp do ciepłej wody wielu dzielnicom.
Brak ogrzewania podczas kilkunastostopniowych mrozów może nieść ze sobą tragiczne konsekwencje. W ostatnich dniach podjęto decyzję o udostępnieniu lokali zastępczych dla części poszkodowanych. Ponadto, zwołano sztab kryzysowy, którego zadaniem jest opanowanie sytuacji.
Kryzysowa sytuacja w Warszawie uświadamia nam jak kruche i pozorne jest nasze bezpieczeństwo energetyczne. Na szczęście rozwój technologiczny przyniósł wiele sposobów na przygotowanie się do tego typu sytuacji. Jednym z najlepszych wariantów są urządzenia znane od lat – kominki. W ciągu ostatnich dekad, branża kominkowa się rozwinęła. Obecnie wkłady kominkowe oraz kominki wolnostojące , np. piece typu koza firmy Defrohome, to wydajne urządzenia grzewcze. Jako autonomiczne systemy dają niezależność energetyczną. Ostatnie, mroźne dni oraz niepewna sytuacja pandemiczna powinny być jasnym sygnałem, że niezależne źródło ciepła to niezbędne wyposażenie każdego domu. Dla komfortu i bezpieczeństwa mieszkańców.
Jak kominek ogrzewa budynek?
Zapomnijmy o kominkach spełniających jedynie funkcję dekoracyjną. Nowoczesne kominki cechuje zwiększona funkcjonalność i wydajność. Wszystko za sprawą systemów opartych na płaszczu wodnym oraz dystrybucji gorącego powietrza. Dzięki tym rozwiązaniom ogrzejemy cały dom.
Kominek z płaszczem wodnym (największy wybór nowoczesnych kominków Defrohome znajdziesz na www.defrohome.pl działa analogicznie do kotłów na paliwo stałe. Woda jest ogrzewana w płaszczu okalającym palenisko, po czym następuje jej transport do grzejników lub ogrzewania podłogowego. Co więcej, kominek z płaszczem wodnym może uczestniczyć w przygotowaniu ciepłej wody użytkowej.
Jak działa kominek z systemem dystrybucji gorącego powietrza? Jest to sytuacja analogiczna do pracy płaszcza wodnego, z tą różnicą, że to powietrze ogrzane przez kominek jest transportowane kanałami do poszczególnych pomieszczeń. Może się to odbywać grawitacyjnie lub przy wsparciu wentylatorów. Pierwszy wariant daje możliwość ogrzewania domu nawet w przypadku przerw w dostawie prądu.
Nie można zapominać o cieple dostarczanym przez kominek bezpośrednio do pomieszczenia, w którym się znajduje. W zimowe wieczory, przyjemne ciepło nie tylko zapewnia komfort termiczny ale również tworzy niepowtarzalny klimat.
Jak przygotować się na kryzys?
W ostatnich miesiącach można zauważyć wzrost zainteresowania wkładami kominkowymi. Wynika to z niepewności towarzyszącej pandemii koronawirusa. Wydarzenia z ostatnich dni z pewnością sprawią, że rynek kominkowy ożywi się jeszcze bardziej. Jest to obecnie najbardziej przystępny i korzystny finansowo sposób na zapewnienie sobie autonomii energetycznej.
Kryzysy i awarie mają to do siebie, że przychodzą w najmniej oczekiwanym momencie. Nie czekajmy więc i już dziś zainwestujmy we własne bezpieczeństwo.