Pellet – Ekologiczne paliwo dla Twojego kominka.
dodano:
Defro to lider w produkcji urządzeń grzewczych na pellet: kotłów c.o. i piecyków pelletowych. Szeroka oferta piecyków pelletowych pokazuje jak w ostatnich latach w kraju zmienił się rynek kotłów na paliwa stałe. Pellet jest paliwem, który powstaje w procesie sprasowania trocin lub wiórów drzewnych pod wysokim ciśnieniem przy użyciu wysokiej temperatury. Czysty surowiec jest wysuszony i bez stosowania klejów i jakichkolwiek lepiszczy prasowany na małe wałki o średnicy 6 lub 8 mm i długości około 2-4 cm.
Pellet ma całkiem wydajną wartość energetyczną, bo dochodzi nawet do 19 MJ/kg (dla porównania wartość opałowa węgla to przedział w granicach 23-28 MJ/kg). Wartość opałowa pelletu zależy w głównej mierze od gęstości drewna, wilgotności i od zawartości zanieczyszczeń np. kory lub innych ciał obcych mogących być przetworzonymi w trakcie produkcji.
Pellet jest doskonałym opałem do stosowania go w urządzeniach grzewczych. Pomimo, że pellet na świecie pojawił się w latach 80-tych ub. wieku, a kilkanaście lat temu krajowi producenci piecyków zaczynali przygodę w produkcji urządzeń na pellet, to jednak zauważalny wzrost zainteresowania kominkami na ten surowiec ożywił się dopiero niedawno. Głównie z powodu, że obecnie krajowa technika grzewcza oparta na kotłach i kominkach pelletowych jest dopracowana. Piecyki zasilane pelletem, nie emitują tylu niepożądanych związków, a powstały popiół może być wykorzystany jako nawóz ogrodniczy.
Jednym z wielu argumentów rozwoju w tym segmencie urządzeń jest ochrona środowiska. Przez dziesiątki lat praktycznie nikomu na tym nie zależało, a ówczesne przepisy i normy były bagatelizowane. Znowelizowane normy obowiązujące w Unii Europejskiej wymusiły i wyznaczyły nowe kierunki w branży grzewczej.
Wartość opałowa biomasy w postaci pelletu w porównaniu z innymi paliwami przedstawia się następująco:
- 1 litr oleju opałowego = ok. 10 kWh/litr
- 1 kg węgla kamiennego = ok. 8 kWh/kg
- 1 m3 gazu ziemnego = ok. 10 kWh/m3
- 1 kg suchego drewna = ok. 4 kWh/kg
- 1 kg pelletu drzewnego = ok. 5 kWh/kg.
Pellet jako paliwo przeznaczone do kotłów centralnego ogrzewania jest na tyle popularne, że dostępność nie stanowi problemu. Polska jest obecnie na piątym miejscu w rankingu europejskich producentów pelletu, a spora jego część produkcji jest eksportowana. Aby mieć gwarancję wysokiej jakości pelletu i brak kłopotów eksploatacyjnych z kotłem warto zabiegać o ten najwyższej jakości. Do 2010 roku obowiązywały różne normy określające wymagania dla pelletu i dopiero prace Europejskiego Komitetu Standaryzacji doprowadziły do wspólnej normy obowiązującej w Unii Europejskiej. Od września 2011 roku norma na pellet zaczęła także obowiązywać w Polsce i została oznaczona jako: PN-EN 14961:2011.
Najbardziej znane certyfikaty w Polsce spełniające wymagania powyższej normy to DIN Plus oraz EN Plus. Certyfikat DIN Plus nadawany jest dla pelletu drzewnego przeznaczonego dla kotłów c.o.
Zgodnie z tym na producencie ciąży obowiązek stałej kontroli poziomu wilgotności, ścieralności, gęstości i zawartości wypełniaczy. Certyfikat wydawany jest na 5 lat, a producent może być stale weryfikowany.
Natomiast system certyfikacji ENplus jest kontrolowany przez Europejskie Stowarzyszenie Pelletu. Zgodnie z tym systemem producent może otrzymać certyfikat potwierdzający zgodność z normą EN 14961-2 w klasie A1, A2. Odnosi się on do procesu produkcji oraz łańcucha dostaw. Potwierdzeniem jakości będą oznakowane worki z logo producenta i odpowiednim indywidualnym numerem certyfikatu, gdzie najlepszym do kotłów w instalacjach domowych będzie pellet klasy A1.
- Klasa A1 – to najwyższej jakości pellet do stosowania w typowych kotłach na pellet. Spalanie tej klasy gwarantuje niską ilość popiołu i wysokie parametry spalania.
- Klasa A2 – do zastosowań w większych instalacjach (kotłowniach przemysłowych), m.in. ze względu na większą ilość powstającego popiołu i azotu
- Klasa B – pellet tej klasy może być wytwarzany z nieprzetworzonego chemicznie drewna użytkowego pod warunkiem, że nie zawiera metali ciężkich i związków chemicznych.
Bezproblemowa eksploatacja kotła zależy od jakości paliwa, która zapewnia bezawaryjną pracę palnika, oszczędność paliwa w porównaniu z gorszymi gatunkami i ograniczenie emisji szkodliwych związków. W efekcie spalania niecertyfikowanego pelletu palnik narażony jest na gromadzenie się spieków (nagaru) powodujących stany awaryjne. Często nieuczciwi producenci oferują pellet drzewny kiepskiej jakości z wysoką zawartością azotu, chloru, metali ciężkich. Niejednokrotnie potwierdzeniem zgłaszanych problemów serwisowych jest zawartość piasku, kory czy pozostałości z drewna pochodzącego z płyt meblowych z domieszkami farb, lakierów czy plastiku. W takich przypadkach może dojść do uszkodzenia grzałki i obniżenia sprawności w procesie spalania.
Należy także odstąpić od tzw. „agro pelletów” pochodzących ze słomy, siana czy pelletu ze słonecznika, które nie nadają się do typowych kotłów, ponieważ w swojej strukturze zawierają agresywny chlor.
Wielokrotnie przed zakupem paliwa zastanawiamy się nad wyborem, który pellet jest lepszy, liściasty czy iglasty ? Pellet iglasty ma korzystniejsze parametry od liściastego, bo podczas procesu prasowania i granulacji zmienia swoją gęstość i to między innymi decyduje o wartości opałowej. Pellet wyprodukowany z drzewa iglastego z uwagi na zawartość żywicy jest bardziej spójny, lepiej się rozpala, a dodatkową zaletą jest nieco wyższa kaloryczność.
Firma Defro zdecydowanie rekomenduje pellet o średnicy 6 mm z uwagi na niezawodną i precyzyjną pracę zespołu podającego, a także lepszą kontrolę napowietrzania i automatyczną korektę mocy palnika.
Z uwagi na strukturę budowy granulatu i dość łatwą higroskopijność surowiec powinien być składowany w suchych pomieszczeniach, najlepiej powyżej posadzki podłogi. Jeśli pellet nawilgnie będzie niezdatny do użycia. Nie należy także składować pelletu na zewnątrz mimo, że jest on fabrycznie workowany.
Proponując kocioł pelletowy, możemy przekonująco potwierdzić, że pellet to nie nowość, a szeroka oferta kotłów Defro sprawdzona w praktyce posiada wiele walorów użytkowych.
Kotły Defro na pellet spełniają wymagania użytkowników, mają wysoką sprawność sięgającą nawet do 94% i osiągają najwyższe klasy energetyczne.