Ecodesign zabiera argumenty ekologom
dodano:
Kominki ecodesign to jedno z najczystszych źródeł ciepła. Wyjaśniamy dlaczego tak jest! W ostatnich latach, jesteśmy świadkami coraz większego nacisku na ekologię i ochronę środowiska. Dotyczy to wszystkich obszarów naszego życia.
Oczywiście, troska o stan środowiska naturalnego jest wskazana, szczególnie uwzględniając stopień jego degradacji i zanieczyszczenia. Można śmiało stwierdzić, że jesteśmy pokoleniem, które wywiera najbardziej negatywny wpływ na matkę naturę w dziejach. Efektem tego są liczne inwestycje w odnawialne źródła energii, szukanie ekologicznych rozwiązań w branży motoryzacyjnej czy też wdrażanie ideologii zero waste w codziennych czynnościach. Ekolodzy obserwujący wyniszczający wpływ człowieka na środowisko, zaczęli szukać przyczyn takiego stanu rzeczy. Wśród winowajców za kiepski stan jakości powietrza w polskich miastach, znalazły się kominki. Wprowadzano ograniczenia eksploatacyjne dla tych urządzeń grzewczych, sugerując, że wymiernie przyczyniają się do zanieczyszczenia środowiska. Odpowiedzią na te zarzuty jest certyfikat Ecodesign. Jest to dyrektywa uchwalona przez Unię Europejską, zawierająca normy dotyczące emisji szkodliwych substancji oraz wydajności urządzeń grzewczych. Nic lepiej nie obala mitów niż twarde fakty. Dokładnie z taką sytuacją mamy do czynienia. Normy emisyjne są gwarantem ekologiczności kominków. Zawarte w dyrektywie Ecodesign wartości nie podlegają dyskusji i są kontrargumentem dla mitów stworzonych przez ekologów oraz osoby nieznające specyfiki pracy kominków ecodesign. Jak kształtują się powyższe normy? Poniżej przedstawiamy krótką analizę produktów posiadających certyfikat Ecodesign.
Normy emisyjne dedykowane dla kominków
Ekoprojekt gromadzi normy dotyczące emisji związków chemicznych, które najbardziej negatywnie wpływają na środowisko naturalne i jakość powietrza. Prezentują się one następująco:
- Emisja PM z kominków posiadających zamkniętą komorę spalania oraz wykorzystujących paliwo stałe inne niż pellet nie mogą przekraczać 40 mg/m3 przy 13 % O2.
- Emisja OGC z kominków na paliwo stałe z otwartą komorą lub zamkniętą komorą spalania wykorzystujących paliwo stałe inne niż pellet nie może przekraczać 120 mgC/m3 przy 13 % O2.
- Emisja CO z kominków na paliwo stałe z zamkniętą komorą spalania wykorzystujących paliwo stałe inne niż pellet nie może przekraczać 1 500 mg/m3 przy 13 % O2.
- Emisja NOx z kominków na paliwo stałe z otwartą komorą lub zamkniętą komorą spalania wykorzystujących paliwo stałe inne niż pellet nie może przekraczać 200 mg/m3 wyrażanych, jako NO2 przy 13 % O2. xxx
Ecodesign a sezonowa efektywność energetyczna
Wraz z ekoprojektem wprowadzono także pojęcie sezonowej efektywności energetycznej. Jest to sprawność urządzenia uwzględniająca zarówno pracę z mocą maksymalna jak i obniżoną. Dzięki temu, jesteśmy w stanie rzetelniej ocenić faktyczne możliwości kominka. Sezonowa efektywność energetyczna kominków z zamkniętą komorą spalania (wkłady kominkowe, kominki wolnostojące) wykorzystujących paliwo stałe inne niż drewno prasowane w formie pelletów musi być równa lub wyższa niż 65 %.
Mimo, że Ekoprojekt dotyczący kominków wchodzi w życie dopiero od 2022 roku, na rynku już występują urządzenia posiadające certyfikat Ecodesign. Decydując się na taki wkład kominkowy bądź kominek wolnostojący zabieramy wszelkie argumenty ekologom i możemy się cieszyć z ekologicznego oraz oszczędnego źródła ciepła.