BLOG

Ogrzej się drewnem - czystą energią odnawialną.

dodano:

Ogrzej się drewnem - czystą energią odnawialną.

W ostatnich latach na łamach wielu mediów często poruszano temat dotyczący spalania drewna w urządzeniach grzewczych. Ukazało się wiele publikacji, artykułów oraz odbyło się szereg spotkań i dyskusji w tym temacie, a odkąd ta polemika trwa dochodzi do podziału zdań.

 

 

Na pewno drewno jest paliwem odnawialnym w przeciwieństwie do paliw kopalnych i jest niewątpliwie źródłem energii z natury. Analizując wszelkie argumenty możemy śmiało drewno uszeregować w grupie OZE (Odnawialnych Źródeł Energii). Aby w sposób właściwy i ekologiczny palić drewnem w kominkach trzeba spełnić kilka podstawowych założeń. Pierwszym i chyba najważniejszym jest wilgotność spalanego drewna. Za najbardziej odpowiednią uważa się wilgotność sięgającą najwyżej 20%, taką wilgotność uzyskamy po 2-3 latach odpowiedniego sezonowania drewna. Adekwatnie składowane drewno opałowe (zabezpieczone przed deszczem) będzie gwarancją osiągniecia nominalnej mocy urządzenia, a co za tym idzie mniejszego zużycia drewna. Wiedza o stosowaniu mokrego drewna jest dość powszechna, bo warto zaznaczyć, że używając o niewłaściwej wilgotności drewno narazimy się wyłącznie na wiele niedogodności, począwszy od zasmolenia kominka i kanału komina, po ich finalną korozję. Na całe szczęście takie informacje od dawna trafiają do właścicieli kominków, dzięki temu  korzystanie wyłącznie z suchego opału w większości stało się normą.   

Drewno to odnawialne paliwo stałe, a produkcja drewna opałowego nie ma negatywnego wpływu na poziom zalesienia w Polsce. Wręcz przeciwnie odpowiedni system gospodarowania  może w zorganizowany sposób stymulować rozwój gospodarki drzewnej poprzez zalesienie powierzchni niezagospodarowanych gruntów.  

            Faktem jest, że prawidłowo wykonany i użytkowany kominek daje gwarancję bardzo małej emisji gazów i pyłów, a w porównaniu do innych paliw stałych (węgla) charakteryzuje się zerowym bilansem CO2, co oznacza, że spalanie drewna nie przyczynia się do zwiększenia efektu cieplarnianego, a popiół może być naturalnym nawozem. Z prowadzonych obserwacji procesu spalania drewna zaleca się, aby drewno w kominku było spalane metodą od góry. Taki sposób daje korzystny efekt gdyż jednocześnie dopalając substancje lotne ogranicza się emisję, a dodatkowym zyskiem będzie zniwelowanie uciążliwego dymu.  

Urządzenia Defro od wielu lat spełniają surowe wymagania stawiane przez regulacje prawne w zakresie ograniczania emisyjności oraz efektywności. Jako duży producent kominków na drewno i pellet, Defro od wielu lat prowadzi badania laboratoryjne już na etapie projektowania i produkcji. Głównym celem postawionym przez UE jest osiągnięcie neutralności klimatycznej, czyli dążenie do całkowitego obniżenia gazów cieplarnianych.  Firma Defro zdecydowanie podąża tą właśnie drogą, wprowadzając na rynek urządzenia, które nie dość, że dają ciepło dla Twojego domu, ale zabezpieczają Twój dom w doskonałe niezależne źródło ogrzewania.

Od 01.01.2022 roku na terenie Unii Europejskiej będą obowiązywać restrykcyjne normy EKOPROJEKTU (Ecodesign), gdzie od tego momentu poprzednie nie spełniające wymogów kominki, piecyki, kotły będą musiały być zdemontowane lub zmodernizowane o odpowiednie elektrofiltry, co w zasadzie w praktyce będzie raczej niemożliwe. Unijny EKOPROJEKT określił graniczne emisje dla kominków i piecyków opalanych drewnem i pozostałą biomasą drzewną, które są spełnione przez wielu krajowych producentów, a w szczególności przez spółkę Defro. W zamożniejszych krajach europejskich takich jak Anglia, Dania, Austria, Francja czy w Niemczech promowanie palenia drewnem i pelletem jest normą od wielu lat, a kominek na drewno czy piecyk pelletowy nie jest „wrzucany do jednego worka” z piecami i kopciuchami starej generacji.

     W wielu krajach w Europie dla indywidualnych źródeł grzewczych opracowano finansowe programy wsparcia do wymiany kotłów wykorzystujących energię odnawialną jak w przypadku drewna opałowego. Dla przykładu w Austrii sektor pozyskiwania, przeróbki biomasy na paliwo oraz branża kotłów i kominków na drewno przynosi do budżetu dochody większe, niż pozostałe branże OZE i razem wzięte zapewniają pracę dla tysięcy ludzi z wykorzystaniem rodzimego lokalnego surowca.  Niestety w Polsce uchwały antysmogowe i różne rozporządzenia zakazują użytkowania instalacji, na paliwo stałe w budynkach, jeśli istnieje możliwość przyłączenia budynku do sieci gazowej lub ciepłowniczej i tym samym dykwalifikują tak popularne w Polsce kominki na drewno.

 

Więcej informacji na stronach:

ogrzewamydrewnem.pl

zielonecieplo.pl



Licznik odwiedzin: 3545011 , dzisiaj: 165 , wczoraj: 1384 , online: 7