BLOG

Czym jest blackout i jak się przed nim zabezpieczyć ?

dodano:

Czym jest blackout i jak się przed nim zabezpieczyć ?

Czy jesteśmy w stanie wyobrazić sobie nasz świat bez światła w domu? Bez działania sprzętu elektronicznego, dostępu do Internetu, wiadomości, konta bankowego? Bez ogrzewania, bez świateł w drodze do pracy, bez komputera, prądu w gniazdkach, ciemnych biurach, magazynach, stojącej linii produkcyjnej? Bez działającej aparatury medycznej w zimnym i ciemnym szpitalu? To zatrważająca wizja, ale niestety coraz bardziej prawdopodobna. A to tylko kilka elementów z całego domina zdarzeń, jakie może pociągnąć za sobą blackout. Czym jest i czy jesteśmy w stanie się przed nim ustrzec?



Współczesny świat jest oparty na energii elektrycznej – to niezaprzeczalny fakt. Doświadczenia historyczne z ostatnich dwóch dekad pokazują, że nawet kilkugodzinny brak dostaw prądu może sparaliżować całe miasta, a w najgorszym wypadku nawet państwa. Największa na świecie awaria miała miejsce w lipcu 2012 roku w Indiach, gdzie bez prądu zostało 620 mln ludzi! W Europie natomiast 19 lat temu blackout sparaliżował życie 55 mln ludzi we Włoszech i Szwajcarii.  Pierwszy polski blackout w XXI wieku zdarzył się w listopadzie 2006 roku w Warszawie. Przez blisko dwie godziny bez prądu pozostawali mieszkańcy dużej części Warszawy – m.in. Mokotowa, Ochoty i Włoch. Przyczyną tej awarii było zwarcie w jednej z elektrowni. Z kolei 8 kwietnia 2008 doszło do awarii zasilania aż w 18 miastach województwa zachodniopomorskiego.  To dość niewiarygodne, ale wtedy grubo ponad 600 tys. osób pozostało bez prądu przez 18 godzin! Co było przyczyną takiej awarii? Otóż pod naporem osiadającego na przewodach śniegu, zaczęły się łamać słupy linii energetycznej.

Jak twierdzą naukowcy blackout taki, jak w okolicach Szczecina, w przyszłości nie będzie zjawiskiem rzadkim. Należy uzbroić się w świadomość, że zmiany klimatyczne, a co za tym idzie zjawiska atmosferyczne będą powodować rozległe awarie sieci elektroenergetycznych. Do tego dochodzić będą awarie przeciążonej i przestarzałej infrastruktury, jeśli w porę nie zostanie ona zmodernizowana.

Awaria zasilania to zatem nie jest science fiction, ale rzeczywistość. Blackout następuje niespodziewanie i powoduje, tak naprawdę trudny do wyobrażenia przez większość z nas, paraliż całych aglomeracji miejskich. Dlatego globalnie należy podejmować i wdrażać przemyślane działania systemowe. Nie oznacza to jednak, że nie możemy się doraźnie do takiego zagrożenia przygotować. Po pierwsze, z rzeczy bardziej przyziemnych, zawsze warto w swoim domu mieć pod ręką takie akcesoria jak latarka, świeczka, zapalniczka, baterie, popularne powerbanki i wodę. Z pewnością ułatwią nam one opanowanie sytuacji i funkcjonowanie w pierwszych chwilach w budynku (i znanym przez nas otoczeniu), w którym zapanuje ciemność i zimno.

W dzisiejszym świecie jesteśmy niejako uzależnieni od energii elektrycznej. Jest ona nam niezbędna do obsługi domowych systemów elektronicznych, ogrzewania budynku, a także przygotowywania posiłków. Awarie zasilania mogą dać się we znaki szczególnie zimą, kiedy potrzebujemy więcej światła, a także prądu do ogrzewania. Nawet jeśli nie korzystamy z ogrzewania elektrycznego, prąd jest potrzebny do podtrzymania pracy urządzeń takich jak pompy obiegowe centralnego ogrzewania, sterowników do zarządzania ogrzewaniem czy podajniki kotłów.

Kreśląc taki, jakkolwiek bardzo możliwy scenariusz, wydaje się, że kominek na drewno nie jest jedynie miłym akcentem wystroju wnętrza, który ma funkcję głównie dekoracyjną. Kominki to świetny sposób na ogrzanie domu i zapewnienie sobie oraz bliskim pewnych fundamentów bezpieczeństwa.

Kominki niewątpliwie mają w sobie mnóstwo magii. Chwile spędzone przy nich w gronie rodzinnym, a czasem tylko we dwoje, są niepowtarzalne. Ciepło, blask i klimatyczny nastrój… Nie można jednak zapominać, że mają też funkcje bardzo praktyczne, a w niektórych sytuacjach są po prostu niezastąpione. Świetnie ogrzewają dom spełniając przy tym restrykcyjne normy dotyczące emisji i należą do jednych z bardziej ekonomicznych!

Warto zwrócić uwagę, że nowoczesne kominki spełniają najwyższe normy jeśli chodzi o ekologię. Dzięki temu mogą z powodzeniem stanowić jedyne źródło ogrzewania. Kominki chronią środowisko, są niskoemisyjne,  dlatego nie wpływają na zmiany klimatyczne. są doskonałym rozwiązaniem zarówno do domków letniskowych, jak dużych budynków gdzie nie mamy np. dostępu do sieci gazowej. Ponadto, kominki wyposażone w płaszcz wodny mogą ogrzać wodę w instalacji centralnego ogrzewania. Dodatkowo kominki są dużo tańsze w eksploatacji niż np. ogrzewanie elektryczne, dlatego też duża część użytkowników decyduje się właśnie na montaż kominka w swoim domu. Rozwiązania ekonomiczne i ekologiczne to dziś podstawa, a dzięki różnorodności i wielu modelom kominków możemy sprawić, że nasz dom stanie się wyjątkowy i bardzo przytulny. Możliwości jest wiele, dzięki czemu każdy znajdzie wariant dopasowany do swoich wymagań oraz wnętrza. Musimy jednak pamiętać, że do ogrzewania całego domu najlepiej nadaje się kominek z płaszczem wodnym, a jeśli zależy nam jedynie na blasku przytulnego kominka – wystarczy zwykły wkład powietrzny.

Piece kominkowe są jednym z najładniejszych, ale również najbardziej pewnych systemów ogrzewania. Kominek daje poczucie bezpieczeństwa nie tylko w wymiarze wewnętrznego spokoju, ale również w kategorii bezpieczeństwa energetycznego. Zwłaszcza w obecnych czasach, kiedy zagrożenie coraz częstszymi przerwami w dostawie energii, a nawet niespodziewanymi blackoutami staje się bardzo realne. Kominki dają pewność ciepła i źródła światła. To jeden z fundamentów poczucia spokoju, tak bardzo potrzebnego każdemu z nas. 

zapisz się do newslettera

Licznik odwiedzin: 3545153 , dzisiaj: 307 , wczoraj: 1384 , online: 10