BLOG

Ekologia i trendy kominkowe na 2022 rok

dodano:

Ekologia i trendy kominkowe na 2022 rok

Wybór kominka do swojego domowego ogniska to nie tylko kwestia wydajności, estetyki czy chęci nawiązania do najnowszych trendów, ale także bardzo ważne aspekty środowiskowe. Zwłaszcza w tym roku, kiedy to zaczęła obowiązywać unijna dyrektywa Ekoprojekt. Z nami dowiesz się na jakie urządzenie postawić w nadchodzącym sezonie. Zapraszamy do lektury.

Polacy pokochali otwarte przestrzenie w swoich domach. Uwielbiają spędzać wolny czas wspólnie, delektując się wzajemnym towarzystwem. Branża projektowa odwdzięcza się z kolei ciągłym rozwojem, dopasowaną ofertą
i wrażliwością na zmieniające się oczekiwania. I to wszystko w dobie poważnego globalnego ochłodzenia gospodarczego.

Duże, przytulne salony i otwarte kuchnie to wabiki dla naszych nowoczesnych upodobań. Z drugiej strony wszyscy potrzebujemy prywatności i chwil sam na sam ze sobą. Czy to do pracy, kiedy home office staje się coraz bardziej popularny i wygodny, czy też nauki albo zwyczajnego odpoczynku. Projektanci, jako doskonali i empatyczni obserwatorzy proponują nam dostosowane do naszych preferencji przestrzenie. Bardzo modny i funkcjonalny jest podział na strefę wspólną i prywatną.

Doskonałym dopełnieniem pomieszczenia jest kominek. Podczas wyboru konkretnego urządzenia zwracamy uwagę zarówno na możliwości emisji ciepła oraz na wygląd. To właśnie dzięki tym walorom posiadanie tego urządzenia wpływa na nasze subiektywne poczucie komfortu i estetyki. To jasne, że przy ciepłym i designerskim kominku będziemy po wielokroć czuć ciepło domowego ogniska. To także to miejsce, w pobliże którego zapraszać będziemy przyjaciół, spędzać czas z rodziną, spotykać się na romantycznej randce…

Moda na nadchodzący sezon.

Na co zatem zwrócić uwagę w tym sezonie? Okazuje się, że w 2022 roku dominować będą dwa trendy. Modne będą wkłady z dużym przeszkleniem oraz kominki wolnostojące. Pierwsze z nich, montowane w ścianie, będą świetnym wyborem do nowoczesnych wnętrz. Szczególnie warto zwrócić uwagę na modele z trzema przeszkleniami. To elegancka forma, która zapewni nam ekscytujący widok na płomień. Takie wkłady, oprócz standardowego montażu w ścianie, mogą być również wypuszczane do środka pomieszczenia. Taki wkład to zatem nie tylko znakomite źródło ciepła, ale także niezwykle gustowna dekoracja i możliwość klimatycznego oświetlenia wnętrza. Takie modele marki DEFRO znajdziesz tutaj.

Drugą dominującą w trendach alternatywą będą urządzenia wolnostojące. Są one doskonałe do ogrzewania niewielkich pomieszczeń, do tego łączą w wyglądzie tradycję z nowoczesnością, a ich ciekawa konstrukcja będzie niesamowitym dopełnieniem wnętrza. W tym sezonie najbardziej popularne będą modele o geometrycznym kształcie. Znakomicie prezentować się będą zwłaszcza w stylach industrialnych i loftowych, z akcentem podkreślającego je minimalizmu. Cała paleta tego typu urządzeń marki DEFRO dostępna jest tutaj.

Pamiętajmy o ekologii!

W tym roku niezmiernie ważnym jest fakt wprowadzenia przez Unię Europejską dyrektywy EKOPROJEKT. Regulacje powstały w odpowiedzi na rosnące zanieczyszczenie powietrza i dotyczą sprawności i emisyjności instalowanych źródeł ciepła. Chodzi o to, że od początku tego roku, montowane mogą być jedynie te, które posiadają certyfikat Ekodesign. Kominki zostały objęte tymi przepisami m.in. dlatego, że w wielu przypadkach, są one wykorzystywane, jako samodzielne źródło ciepła do ogrzewania wnętrz w okresach przejściowych. Z tego względu bardzo istotne jest, aby przy zakupie wymarzonego urządzenia, mieć na uwadze wspomniany certyfikat.

Druga rzecz, o której trzeba pamiętać, to sezonowa efektywność energetyczna. Pojęcie to określa sprawność kominka, co wiąże się z jego efektywnością energetyczną. Jest to niezwykle ważne, dlatego, że urządzenia z certyfikatem Ekodesign muszą spełniać wymagane normy zarówno w trakcie pracy z mocą nominalną, jak też z mocą obniżoną. Dodatkowo należy zwracać uwagę na różnicę między ogólną, a sezonową sprawnością – ważne aby była jak najmniejsza.

Ekoprojekt nakłada na producentów dodatkowe zadania. Głównie chodzi o  umieszczenie stosownych informacji dotyczących urządzenia zarówno w instrukcji obsługi, jak też dokumentacji technicznej. Klientowi pozostawiono powinność dokładnego sprawdzenia przed zakupem, czy w charakterystyce są zawarte informacje dotyczące certyfikatu Ekodesign. Zapraszamy do zapoznania się z szeroką ofertą marki DEFRO.

Licznik odwiedzin: 3443130 , dzisiaj: 289 , wczoraj: 1082 , online: 3