BLOG

Czy można palić drewnem w kominku?

dodano:

Czy można palić drewnem w kominku?

Zmiana przepisów dotycząca urządzeń grzewczych wywołała niemałe poruszenie, zwłaszcza wśród posiadaczy kominków czy też osób noszących się z zamiarem jego kupna. Faktem jest, że unijna dyrektywa Ekoprojekt, która zaczęła obowiązywać od początku 2022 roku, wprowadza sporo zmian, ale uspokajamy - nie oznacza automatycznie bezwzględnego zakazu palenia w kominkach.

To nie jest też tak, że Ekoprojekt to same ograniczenia i z góry narzucone wymagania. To korzyści również dla nas, no i równocześnie nieoceniona pomoc w ratowaniu klimatu. Dzięki nowym przepisom mamy pewność, że urządzenia, które chcemy kupić są dobre, niezawodne i pewne – uwzględniają to właśnie normy zawarte w dyrektywie. W dodatku bardzo mocno ograniczymy emisję szkodliwych zanieczyszczeń, co spowoduje, że niedługo będziemy oddychać lepszym powietrzem, a nasze dzieci i wnuki odetchną już pełną piersią…

Na czym konkretnie polegają zmiany

Czym zatem jest Ekoprojekt i jakie zmiany wprowadza? Zasady jakie określa niniejszy dokument, zostały uchwalone przez Parlament Europejski i dotyczą norm emisyjnych, a także wymogów energetycznych dla urządzeń, których działanie związane jest z energią, czyli m.in. kotłów grzewczych i kominków. Dyrektywa ma na celu ograniczenie emisji szkodliwych pyłów, tlenków węgla i tlenku azotu do atmosfery. Zgodnie z jej zapisami wszystkie urządzenia grzewcze, które będą sprzedawane od 2022 roku muszą spełniać określone i, co by nie mówić, wymagające normy. Wielu z nas zastanawiało się czy przepisy te będą oznaczały całkowity zakaz palenia w kominkach. I choć faktycznie regulacje te są stanowczą reakcją na rosnące zanieczyszczenie powietrza, uspokajamy – zakazu takiego nie ma. Należy jednak spełnić określone normy. I tutaj dochodzimy do, bądź co bądź, bardzo korzystnej dla miłośników trzaskającego ognia informacji – regulacje dyrektywy dotyczą bowiem sprawności i emisyjności instalowanych źródeł ciepła. Nie tylko zaczynamy coraz bardziej dbać o środowisko, ale także jako konsumenci otrzymujemy pewność, że urządzenia które kupujemy są najwyższej jakości, a to z tego względu, że w obrocie mogą znajdować się tylko urządzenia posiadające certyfikat Ekodesign.

Jednocześnie warto zwrócić uwagę, że niezmiernie istotna, w kwestii możliwości palenia w kominkach, jest polityka środowiskowa samorządów lokalnych. Trzeba pamiętać, że w niektórych miastach w Polsce podjęto uchwały o całkowitym, bądź sezonowym ograniczeniu możliwości palenia w kominkach. Tam bezwzględnie, nawet jeśli posiadamy kominek kupiony przed 2022 rokiem, będziemy prawdopodobnie musieli wymienić go na wersję ekologiczną z certyfikatem Ekodesign. W celu wyjaśnienia dokładnych i szczegółowych kwestii należy zawsze zasięgnąć opinii władz lokalnych, a kupując urządzenie – zwracać uwagę na normy, jakie spełnia.

Jaki kominek wybrać w 2022

O regulacjach dyrektywy Ekoprojekt i trendach w kominkach na 2022 rok pisaliśmy już w artykule pt.  „Jaki kominek wybrać w 2022 roku”, tekst znajdą Państwo tutaj. Przypominamy, że oprócz obowiązkowego certyfikatu Ekodesign, warto aby kominek miał  sobie to coś, tak jak np. DEFRO HOME INTRA SM U G. W tym sezonie obowiązywać będą bowiem dwa trendy - modne będą wkłady z dużym przeszkleniem oraz kominki wolnostojące. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą kominków marki DEFRO, wystarczy kliknąć tutaj.

Licznik odwiedzin: 3386533 , dzisiaj: 135 , wczoraj: 984 , online: 4