BLOG

Jaka powinna być wilgotność drewna do kominka?

dodano:

Jaka powinna być wilgotność drewna do kominka?

Zadbany kominek, będący częścią stylowo urządzonego wnętrza, to doskonałe miejsce do spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi. Aby kominek był nie tylko źródłem ciepła, lecz także kluczowym elementem salonu, niezbędne jest dbanie o jego funkcjonalność i estetykę. Aby uniknąć niepotrzebnych zabrudzeń, a jednocześnie zadbać o ekonomiczne użytkowanie, polana wybrane jako źródło opału powinny być odpowiednio sezonowane. Jakie drewno do kominka wybrać? Jaka wilgotność będzie optymalna?

Jakie drewno kominkowe wybrać?

Przed dobraniem odpowiedniej wilgotności drewna do kominka, należy zdecydować się na określony gatunek. Najczęściej wybierane jest drewno liściaste. W większości przypadków ulega ono równomiernemu spalaniu. Przy tym - nie wytwarza nadmiernego zadymienia i daje stosunkowo dużą ilość ciepła. Warto mieć świadomość tego, że palenie drewnem iglastym będzie produkowało nadmierną ilość osadów i sadzy - konieczne będzie częste doglądanie przewodu kominowego i nieustanne czyszczenie szyby.

Najdłużej palą się polana z drewna liściastego, które jest określane jako "miękkie". Dobrym przykładem może być grab czy dąb. Stosunkowo szybko można tego rodzaju opał wysuszyć. Jeżeli drewno nie jest zbyt wilgotne spala się długo i daje optymalną ilość ciepła. Odpowiednio dobrany gatunek drewna to podstawa dbałości o kominek. Brak nadmiernego dymu czy sadzy wpływa pozytywnie na wizualny wygląd całego pomieszczenia. Aby kominek prezentował się nienagannie i wpasowywał się w design salonu, przed jego montażem warto wybrać odpowiedni model. DEFRO HOME w swojej ofercie posiada kominki, które doskonale wpisują się swoim wyglądem w aktualne trendy, a znaleźć możesz je tutaj.

Optymalna wilgotność drewna do kominka

Aby kominek prezentował się schludnie i estetycznie, należy palić w nim tylko odpowiednio wysuszonym drewnem. Pozwoli to na uniknięcie sadzy i dymu. Utrzymana w czystości szyba i delikatnie iskrzący się płomień dodadzą smaku każdemu domowemu wnętrzu. Pomieszczenie, w którym centralne miejsce zajmuje kominek doskonale nada się na randkę czy spotkanie z rodziną - w szczególności w zimowy wieczór.

Drewno do kominka powinno być suche. Wskazuje się, że maksymalny poziom wilgotności wynosi 15-20%. Z reguły optymalny okres sezonowania drewna to 15 miesięcy. Czas ten może skracać się lub wydłużać w zależności od gatunku drewna i warunków atmosferycznych. Dobrze wysuszone drewno spala się w optymalny sposób. Tym samym regularne palenie w kominku nie nadwyręża domowego budżetu. Korzystanie z kominków DEFRO HOME jest pod tym kątem wyjątkowo ekonomiczne - oczywiście pod warunkiem wyboru odpowiedniego rodzaju drewna i prawidłowego sezonowania opału.

Suszenie drewna do kominka - jak zrobić to dobrze?

Drewno odpowiednie do palenia w kominku nie może być mokre. Jak odpowiednio wysuszyć zakupiony opał? Drzewo w momencie po ścięciu nie jest odpowiednim źródłem energii. Zawiera bowiem duże ilości wody. Sezonowanie powinno trwać co najmniej rok. W przypadku niektórych gatunków drewna czas może wydłużyć się do ponad dwóch lat. Najlepszym rozwiązaniem będzie porąbanie drzewa na niewielkie kawałki - najlepiej w docelowym rozmiarze, który swobodnie zmieści się w kominku. Aby proces wysychania przebiegał prawidłowo, kluczowe jest umieszczenie gotowych polan pod dachem - najlepiej w specjalnie przygotowanej do tego celu wiacie.

Licznik odwiedzin: 3545011 , dzisiaj: 165 , wczoraj: 1384 , online: 7