BLOG

Jak uniknąć nadmiernego dymienia z kominka?

dodano:

Jak uniknąć nadmiernego dymienia z kominka?

Instalacja kominkowa nie jest jedynie źródłem ciepła. Pełni także walory estetyczne i sprawia, że pomieszczenie, w którym wkład został zamontowany, jest przytulne i prezentuje się stylowo oraz atrakcyjnie. Dostępność i różnorodność urządzeń umożliwia idealne dopasowanie całej instalacji do projektu danego pomieszczenia. Jednym z czynników powstrzymujących wiele osób przed montażem kominka jest obawa przed nadmiernym dymieniem. Czy faktycznie jest to uciążliwy problem? Co zrobić, aby go uniknąć?

Przyczyny dymienia z kominka

Czemu kominek może dymić? Częstym powodem jest zbyt mała ilość powietrza dostarczana do komory spalania. Szacuje się, że podczas godziny, niezbędna jest ilość 10m3 na 1 kW mocy. W starym budownictwie kwestia ta nie sprawiała problemu. Obecnie jednak domy projektowane są tak, aby zatrzymywały możliwie największą ilość ciepła w środku. Niezbędne jest więc tworzenie kanałów, które doprowadzają odpowiednie ilości powietrza do kominka. Kominek może dymić również ze względu na złe wymiary komina. Duży wpływ na poziom wydostającego się dymu ma zarówno jego wysokość, jak i średnica. Specjaliści uważają, że odległość między kanałem dymowym, a wkładem kominkowym powinna być stosunkowo krótka.

Kominek pełni nie tylko funkcje estetyczne, ale też praktyczne. Na etapie montażu wszystkie części powinny być dokładnie dopasowane. Nieszczelność drzwiczek wywoła niechciane, nadmierne dymienie. A czemu kominek dymi przy otwieraniu? Najczęściej jest to spowodowane nieprawidłowo wykonaną lub zamontowaną instalacją kominową. Czasem problem ten wynika również z zaistniałej awarii.

Użytkowanie kominka, a utrzymanie czystości

W większości przypadków, problemy związane z nadmiernym dymieniem, sprawiają, że szyba kominkowa się brudzi. Jest to uciążliwy problem, a czyszczenie wkładu może stać się prawdziwym utrapieniem. Zdecydowanie lepiej zapobiegać temu problemowi, niż doprowadzić konieczności skrobania nadmiaru sadzy. Czemu kominek brudzi szybę? Może to wynikać z kilku różnych przyczyn. Przede wszystkim - złej jakości wkład kominowy lub awaria instalacji. Powodem może być też zbyt mała ilość powietrza dostarczanego do komory spalania, a także złej jakości, wilgotne drewno.

Jak palić w kominku, aby uniknąć nadmiernego dymienia?

Nadmiernie dymienie to uciążliwy problem. Sprawia, że szyba jest nieustannie brudna, a w pomieszczeniach unosi się nieprzyjemny zapach. Aby uniknąć zbyt dużej ilości dymu warto przede wszystkim zainwestować w dobrej jakości wkład kominkowy. Dobrym rozwiązaniem będzie urządzenie marki DEFRO HOME, której specjalistyczny serwis na każdym etapie produkcji oraz montażu dba o to, aby kominek został zainstalowany w prawidłowy sposób. Profesjonalnie podłączony kominek DEFRO nie wywołuje problemu uciążliwego dymienia. Pełną ofertę urządzeń tej marki można sprawdzić tutaj.

Warto też mieć na uwadze to, żeby kupować drewno ze sprawdzonego źródła i prawidłowo je przechowywać. Nie bez znaczenia jest proces rozpalania w kominku - przeprowadzony nieprawidłowo może zwiększyć ryzyko wydobywania się zbyt dużych ilości dymu i osadzania się sadzy na szybie.

Licznik odwiedzin: 3617542 , dzisiaj: 207 , wczoraj: 1593 , online: 8