Kominek zapewnia komfort i bezpieczeństwo
dodano:
Rosnące ceny każdego rodzaju opału stały się faktem. Drewno opałowe to nadal najtańszy i najbardziej stabilny surowiec energetyczny, a także stanowi doskonałą alternatywę dla węgla oraz gazu. Dostępność tych ostatnich ciężko prognozować, a ich ceny już dawno przekroczyły barierę zdrowego rozsądku. Posiadanie kominka, który jest w stanie ogrzać cały dom to stabilna i pewna inwestycja w bezpieczeństwo energetyczne. Wybierając tego typu urządzenie dodajemy również ciepła domowego ogniska i gustownego charakteru naszym wnętrzom. Czy drewna zabraknie i co zrobić, aby zimą nie marznąć? Jak ogrzać dom nie wydając fortuny oraz jak urządzić swoje pomieszczenia w dobrym stylu wybierając odpowiednie wkłady kominkowe?
W odniesieniu do sytuacji geopolitycznej i tendencji obserwowanych w światowej gospodarce warto w porę zabezpieczyć swoje gospodarstwo domowe w bezpieczne źródło ciepła i odpowiedni zapas surowca do ogrzewania budynku. To już pewne, że nadchodząca zima będzie inna od dotychczasowych, jakie pamiętamy z ostatnich dekad. Cena drewna opałowego już w zeszłym roku wzrosła kilkakrotnie,
a teraz dodatkowy wpływ na koszt surowca ma sytuacja polityczno-gospodarcza. Teraz drewno jest droższe niż kiedykolwiek wcześniej. Dlaczego tak jest i czy istnieje ryzyko deficytu drewna opałowego?
Wzrasta popyt na drewno
Drewno jest materiałem powszechnie dostępnym i odnawialnym, ponieważ w miejsce wyciętych drzew, sadzi się nowe. Poza tym jego spalanie nie zwiększa ilości dwutlenku węgla w powietrzu. Jednakże sytuacja, jaką wywołały niedawne kryzysy związane z pandemią koronawirusa, zaburzyły łańcuchy dostaw tego surowca. Dodatkowo wojna zablokowała kolejne możliwości przepływu drewna opałowego w światowym transporcie. Póki co nie grozi nam co prawda totalny deficyt tego surowca, jednak warto odpowiednio przygotować się do sezonu grzewczego i zabezpieczyć wystarczające ilości drewna. Zwłaszcza, że jego cena raczej maleć nie będzie, a wręcz może być dokładnie odwrotnie. Tym bardziej, że surowcem tym i jego podażą w Polsce interesują się nasi zagraniczni sąsiedzi, którzy borykają się z coraz większymi problemami z dostępnością drewna opałowego. Tak dzieje się na przykład w Niemczech, gdzie popyt na drewno i instalacje kominków rozrósł się do niespotykanych do tej pory rozmiarów. Mieszkańcy Niemiec obawiają się, czy w najbliższym sezonie grzewczym gaz w ogóle będzie płynął do ich gospodarstw, dlatego też masowo wykupują wkłady kominkowe i drewno. Niestety za naszą zachodnią granicą nie jest to już tak prosta sprawa, dlatego sąsiedzi z Niemiec coraz częściej szukają alternatywy kupna kominka i surowca w Polsce. Z informacji naszych partnerów Expertkominki.pl wynika, że w Niemczech na montaż kominka trzeba teraz czekać co najmniej rok, a kupno drewna w rozsądnej cenie jest naprawdę dużą sztuką.
Mamy wystarczająco dużo drewna
Na szczęście w Polsce sytuacja jest zgoła odmienna i wciąż utrzymywana na bezpiecznym poziomie. Co prawda nas również dotykają wzrosty cen i zwiększenie popytu, ale gospodarując rozsądnie zasobami i w porę zaopatrując się w drewno na opał możemy uniknąć poważniejszych problemów w trakcie najbliższego sezonu grzewczego. Natomiast kto jeszcze nie ma kominka swoim domu, a ma możliwość jego montażu, nie powinien zwlekać. Ceny gazu i węgla sprawiły,
że społeczeństwo coraz częściej rozgląda się za alternatywą, a to właśnie tą najstarszą znaną człowiekowi jest drewno. Nic więc dziwnego, że do łask wracają kominki, piecyki i kozy opalane tym surowcem.
W Polsce około 30 proc. domów ma możliwość opalania drewnem, Nie jest to dobry wynik, ale też nie najgorszy, warto jednak dla porównania wspomnieć, że w Norwegii ponad 75% gospodarstw domowych ma piece opalane drewnem.
To dość spora różnica, którą warto nadrobić dla bezpieczeństwa siebie i bliskich.
Jak wynika z danych statystycznych Lasów Państwowych we wszystkich lasach w naszym kraju mamy blisko 2,5 mld m3 drewna, z czego 1,95 mld właśnie w zasobach LP. Warto uświadomić sobie skąd bierze się drewno, to ciekawa
i fascynująca lekcja. Na dzisiejsze czasy wydaje się bardzo oczywista, ale czy na pewno? Gdyby chcieć to wszystko spalić w domowych kominkach, które ogrzałaby wszystkich mieszkańców naszego kraju, to zajęłoby nam to 500 lat.
To uspokajające szacunki, ale nie w tym jednak rzecz. Trzeba dobrze odczytywać zachowania i zagrożenia w ogólnoświatowej gospodarce oraz odpowiednio prognozować i dobrze się przygotowywać, aby w razie takich kryzysów w branży energetycznej, z jakim mamy do czynienia, można było móc w pełni wrócić do drewna i wykorzystywać jego potencjał. I ten czas właśnie nadszedł.
Zainteresowanie polskimi wkładami kominkowymi
Kominkami polskich producentów interesują się nie tylko wewnętrzni odbiorcy w naszym kraju, coraz więcej pytań napływa od naszych zachodnich sąsiadów. Wkłady kominkowe to pewny i solidny sposób na ogrzanie całego domu, łącznie z wodą użytkową. W zależności od rodzaju urządzenia, jakie wybierzemy możemy korzystać z tzw. płaszczy powietrznych lub wodnych. Jeśli natomiast wolimy jedynie zabezpieczyć się dodatkowo przed ewentualnymi problemami z energią cieplną, możemy wybrać kominek lub piecyk, który będzie miejscowym źródłem ciepła. Jedno jest pewne – każdy z nich, oprócz ciepła, wniesie do naszego domu niepowtarzalną atmosferę, blask i, co tu dużo pisać, doda prestiżu pomieszczeniom, wypełniając wnętrza gustownym klimatem i stylem.
W Niemczech terminy realizacji montażu kominka sięgają nawet roku, obecnie na samą wycenę trzeba czekać około trzech miesięcy. Coś, co do niedawna wydawało się niemożliwe, właśnie się dzieje. Warto zatem wykorzystać ten specyficzny moment w historii do zabezpieczenia siebie i swojej rodziny. Być bezpiecznym energetycznie i jednocześnie upiększyć swój dom, podnosząc tym samym znacząco jego standard. Warto zwrócić uwagę na wkłady kominkowe i piecyki marki DEFRO HOME. Taka inwestycja sprawi, że zadbają Państwo o swoje finanse, bezpieczeństwo, upiększając przy okazji swój dom. Ofertę wkładów kominkowych marki DEFRO HOME znajdą Państwo tutaj.
Inwestycja w kominek się opłaca
Mając już kominek, czy to zamontowany, czy też zamówiony, warto na bieżąco i sukcesywnie zaopatrywać się w surowiec. Jakie zatem powinno być drewno odpowiednie do palenia w kominku i w jaki sposób je wybierać, aby było kaloryczne i ekologiczne?
Ceny drewna opałowego są cały czas nieduże, w porównaniu z innymi surowcami energetycznymi, jednak wahają się z różnych względów. Powodów jest kilka, to m.in. w zależności od tego: gdzie drewno kupujemy (to kupione bezpośrednio
w nadleśnictwie będzie najtańsze), jaki rodzaj drewna chcemy kupić, jak długo było sezonowane oraz od tego w jakim regionie mieszkamy.
Aby palenie drewnem było jak najbardziej efektywne, drewno musi być odpowiednio wysezonowane. Wygląda to tak, że po ścięciu drewno ma 80 proc. wilgotności. Po wysuszeniu na słońcu przez dwa miesiące jego wilgotność spada nawet
o połowę. Kilogram optymalnie wysuszonego drewna zawiera średnio 5,32 kWh energii. Generalnie jednak jej ilość zależy od jakości kominka czy też piecyka. Urządzenia DEFRO HOME są nowoczesne, spełniają wszystkie normy i jednocześnie są jednymi z najbardziej zawansowanych technologicznie, co czyni je bardzo ekologicznymi i odpowiadającymi współczesnym rozwiązaniom w budownictwie. Warto zwrócić także uwagę na ich niezwykle atrakcyjny design.
Drewno opałowe można pozyskać samodzielnie
Zarówno sytuacja polityczno-gospodarcza, jak i regulacje podjęte przez krajowych ustawodawców spowodowały, że ostatnio drewno stało się towarem szczególnie pożądanym. Popyt na alternatywne wobec gazu i węgla surowce energetyczne spowodował niejako powrót do tradycji czyli modnego w ostatnim czasie i owianego wątpliwą sławą zbierania chrustu. Ale o co tak naprawdę chodzi z tym chrustem? Otóż jest to dawna praktyka tzw. „wyrabiania gałęzi”. Chodzi o to, że każdą część drzewa można spalić w kominku i uzyskać ciepło. W przeszłości ludzie ze względów ekonomicznych zbierali nawet najmniejszy chrust. Teraz to sławetne zbieranie chrustu wygląda inaczej.
Zgodnie z wytycznymi wygląda to tak, że na początku musimy zgłosić taki zamiar do najbliższego leśnika w terenie, może być to leśniczy lub podleśniczy, a nawet wystarczy telefon do nadleśnictwa. O tym skąd można będzie zabrać drewno poinformuje nas leśniczy i od razu wskaże miejsce, gdzie takiego „samowyrobu” bo tak to się fachowo nazywa, można dokonywać. A wygląda to tak, że zbieramy chrust i gałęzie, których średnica nie przekracza 7 cm, zwyczajnie układając na stosie. Następnie leśniczy dokonuje pomiaru, podlicza i po uiszczeniu symbolicznej wręcz opłaty (około 30 zł za m3) chrust na opał możemy legalnie z lasu zabrać. Należy przy tym zaznaczyć, że możemy zbierać to, co już leży, nie wolno na własną rękę wycinać lasu.
Jak widać możliwości zadbania o bezpieczne ciepło w zimie mamy kilka. Warto zatem zainstalować kominek i spokojnie cieszyć się urokami jesieni i zimy, zamiast martwić się o ogrzewanie. Pamiętajmy, że mimo ogromnego zainteresowania drewnem jakie w tym momencie jest na rynku, tego surowca nam nie zabraknie. Drewno to bezpieczny, pewny i ekologiczny sposób na ogrzewanie domu. Warto jednak w dzisiejszej rzeczywistości podejmować decyzje dość sprawnie, zachowując jednocześnie odpowiedzialność. Jak wynika z danych Lasów Państwowych na teraz nawet zwiększone zainteresowanie drewnem nie przekracza jego podaży na rynku. Póki co nie mówi się także o prognozach wprowadzania limitów zakupowych, choć w niektórych nadleśnictwach powstają listy, na których zapisują się oczekujący.
Warto poznać bogactwo oferty
Zachęcamy do rozważenia instalacji kominka, jako bezpiecznego źródła ciepła. Zarówno wkłady powietrzne , jak i te z płaszczami wodnymi mogą być głównym, choć nie jedynym w gospodarstwie, źródłem ciepła. Inne z kolei mogą doskonale dogrzewać pomieszczenia. Bez względu czy zdecydują się Państwo na duży kominek czy też mniejszy piecyk, będzie to dobra decyzja dająca poczucie bezpieczeństwa, oszczędność i dodatkowo upiększy dom. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą DEFRO HOME i skorzystania z naszego profesjonalnego doradztwa tutaj.