WT 2021

Promocja DEFRO AIR

WT2021 - Warunki techniczne dla budynków, wymagania i zalecenia.  

Obserwując ciągłe zmiany przepisów wraz z proporcjonalną poprawą efektywności energetycznej budynków zauważamy duży postęp na polskim rynku w produkcji urządzeń grzewczych.

 

Dotyczy to także zapewnienia komfortowych warunków cieplnych dla budynków, gdzie ciągle dążymy do zachowania pewnej równowagi dostarczając w okresie jesienno-zimowym ciepłą energię, a w miesiącach wiosenno-letnich staramy się zapewnić komfort w postaci dobrze zaprojektowanej w obiekcie wentylacji bądź klimatyzacji. W zasadzie dopiero w końcu ubiegłego wieku zaczęto liczyć zyski i starty, głównie spowodowane słabym ociepleniem budynków, aż do momentu gdy ogólny problem złych izolacji zdecydowanie się poprawił. Dziś wiadomo, że dodatkowe zyski jakie możemy zgromadzić mogą pochodzić także z dobrze funkcjonującej wentylacji mechanicznej ułatwiającej proces działaniu instalacji centralnego ogrzewania.

 

Wspomniane w tytule Wymagania Techniczne WT 2021 wprowadzone 31.12.2020 r. mają przede wszystkim na celu „globalną” poprawę izolacji cieplnej budownictwa, rozwój wykorzystania odnawialnych źródeł energii i montowania nowych urządzeń ogrzewczych i wentylacyjnych przy jednoczesnym obniżeniu wskaźnika EP. Od początku 2021 roku wskaźnik EP dla budynków jednorodzinnych nowych i modernizowanych nie powinien przekraczać 70 kWh/m2/rok, a dla wielorodzinnych 65 kWh/m2/rok.

To stanowi, że już od 01.01.2021 r. każdy projekt na podstawie którego chcemy uzyskać pozwolenie na budowę powinien spełniać wymogi dotyczące energooszczędności wraz z wyborem odpowiednio efektywnego źródła ciepła, ogrzewającego obiekt i ciepłą wodę użytkową.

 

W chwili obecnej w celu spełnienia wymagań WT 2021 musimy wiedzieć, jak nowo projektowane budynki będą odpowiednio izolowane termicznie. Nie wystarczy już zastosowanie dobrego kotła kondensacyjnego w połączeniu z energooszczędnie wykonaną izolacją. Więc aby stosować i skutecznie spełnić wymagania techniczne 2021 należy doprowadzić skutecznie do wykorzystania technologii ogrzewczo-instalacyjnej z zastosowaniem odnawialnych źródeł energii (OZE). Racjonalnie i sprawnie zauważana staje się tendencja w dążeniu do tego, aby budynki były „zeroenergetyczne” tzn. z zerową emisją dwutlenku węgla i właśnie takie budynki będą zyskiwać na popularności.

 

Defro w tym momencie może zaproponować szeroką ofertę kotłów na pellet oraz kompletne systemy wentylacji mechanicznej wyposażonej w Rekuperator czyli centralę wentylacyjną z odzyskiem ciepła, które w 100% spełnia wymogi WT 2021. Montując dodatkowo kominek Defro Home zapewnisz sobie dodatkowe ciepło oraz niezależność energetyczną.

Do określenia zapotrzebowania rocznego na energię pierwotną nieodnawialną (EP), należy przeprowadzić kalkulację zapotrzebowania energii końcowej (EK) z uwzględnieniem rodzaju stosowanego paliwa poprzez wykorzystanie współczynnika nakładu energii pierwotnej. Natomiast do obliczenia zapotrzebowania rocznego na energię końcową wykorzystuje się energię użytkową (EU) i sprawność całego systemu instalacji. Zapotrzebowanie na energię użytkową bierze się z lokalizacji budynku, żądanych temp. i charakterystyki budynku. W tym celu podane wskaźniki EP, EK, EU służą do porównania ilości energii. Wskaźniki te odnoszą się do jednostkowej powierzchni budynku podawane w kW/m2/rok.

 

Wskaźniki:

  • EP - określający roczne zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną do ogrzewania, wentylacji, chłodzenia, przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz oświetlenia
  • EU – energii użytkowej (najważniejsza na etapie projektowania, bo trzeba zaprojektować instalacje i ich moc uwzględniając potrzeby przyszłych użytkowników)
  • EK – energii końcowej (to z kolei informacja dla inwestora-użytkownika, bo daje pogląd co do przyszłych kosztów utrzymania obiektu). Wymiana dachu - komu
Licznik odwiedzin: 3544999 , dzisiaj: 153 , wczoraj: 1384 , online: 10